Marëdhënja dhe seksi

Seksi është shpesh një pjesë e madhe e jetës sonë, pavarësisht nëse e pranojmë apo jo. Ofron kënaqësi, çliron stresin dhe mund të ndihmojë në krijimin e një intimitet më të thellë me partnerin.

 

Pra, është krejtësisht normale të shqetësoheni për një transplant të qelizave staminale që ndikon në jetën tuaj seksuale. Por është gjithashtu krejtësisht normale të ndihesh i sikletshëm dhe pak i turpëruar të flasësh për këtë temë me këdo, nga një partner te një profesionist mjekësor. Në fund të fundit është personale.

 

Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu, dhe ne jemi shumë të kënaqur që jeni gjithashtu. Është mirë që po kërkoni informacion dhe mbështetje për këtë temë.

 

Ne do të jemi të sinqertë por të ndjeshëm në temën e seksit dhe transplanteve të qelizave staminale dhe do t'ju japim mjetet, informacionin dhe mbështetjen për t'u ndjerë të fuqizuar për të marrë kontrollin e jetës dhe marrëdhënieve tuaja seksuale.

 

Pra, le të fillojmë me pyetjen e madhe…

A do të ndikojë kryerja e një transplanti të qelizave staminale në jetën time seksuale?

Po, transplantimi i qelizave staminale mund të ndikojë në jetën tuaj seksuale, si fizikisht ashtu edhe emocionalisht. Në fakt, afërsisht gjysma e të gjithë pacientëve të transplantuar të qelizave staminale përjetojnë probleme me jetën e tyre seksuale pas transplantimit. Ju mund të përjetoni disa efekte anësore pas transplantimit, të cilat mund të bëjnë që seksi të jetë i dhimbshëm ose pak i vështirë dhe mund të ndiheni të shqetësuar.

 

Këtu janë vështirësitë kryesore që mund të gjeni 6-12 muaj pas transplantimit të qelizave burimore:

 • Ju mund të përjetoni një dëshirë më të ulët seksuale falë dozës së lartë të steroideve të përdorura për të lehtësuar simptomat e sëmundjes së transplantit kundër pritësit (GvHD), pasi ato gjithashtu mund të shtypin prodhimin e hormoneve seksuale.
 • Ju mund të ndiheni të lodhur gjatë rikuperimit pas terapisë suaj të kondicionimit dhe transplantit të qelizave burimore. Kjo mund t'i bëjë të vështira për t'u arritur aktivitetet më themelore të përditshme, e lëre më të kesh energji për seks.
 • GvHD gjenital mund të shkaktojë thatësi dhe acarim vaginal, si dhe ngushtim të vaginës dhe madje edhe ulçerë në raste të rënda. Mund të shkaktojë gjithashtu inflamacion ose skuqje në penis dhe skrotum.
 • Një parregullsi ose mungesa e ciklit tuaj menstrual mund të shkaktojë thatësi vaginale dhe skuqje të nxehta.
 • Ju mund të keni vështirësi për të arritur dhe mbajtur një ereksion të plotë, i njohur si mosfunksionim erektil.
 • Ngushtimi i uretrës, tubit në penis që mbart urinën dhe spermën, mund të shkaktojë shqetësim. Ju gjithashtu mund të keni një paaftësi për të ejakuluar.

A ka ndonjë trajtim për të lehtësuar këto simptoma?

Ekipi juaj i transplantit do t'ju ofrojë trajtimet më të mira të mundshme bazuar në situatën tuaj mjekësore. Ka të ngjarë që plani juaj i trajtimit të përfshijë një kombinim të medikamenteve të mëposhtme:

 • Imuno-supresantët që mund të aplikohen në zonat e lëkurës që shfaqin shenja inflamacioni.
 • Steroidet mund të jepen si përgjigje ndaj inflamacionit dhe frenuesit e kalcineurinës (barna për të shtypur sistemin imunitar) mund të jepen për të zëvendësuar përdorimin afatgjatë të steroideve.
 • Estrogjeni, hormoni seksual femëror, bën që mbështjellja e vaginës tuaj të trashet dhe të bëhet më elastike, dhe mund të jepet në formë kremash, kapsulash ose unazash lëshuese.
 • Terapia e zëvendësimit të hormoneve (HRT) mund të lehtësojë simptomat e menopauzës, ta bëjë seksin më pak të dhimbshëm dhe mund të rrisë dëshirën tuaj seksuale.
 • Testosteroni, hormoni i lidhur me dëshirën tonë seksuale, mund t'u ofrohet burrave dhe grave për të rritur libidon dhe dëshirën seksuale.
 • Frenuesit PDE-5, si Viagra, mund të rrisin rrjedhjen e gjakut në penis dhe të ndihmojnë në ruajtjen e ereksionit. Ju mund të diskutoni më shumë në një klinikë të disfunksionit erektil, tek e cila mund të referoheni përmes ekipit tuaj të transplantit.

Këshilla kryesore

 • Bëni një banjë në ujë të ngrohtë për t'ju ndihmuar të relaksoheni
 • Shmangni kremrat dhe sapunët e parfumuar që mund të irritojnë lëkurën tuaj
 • Vishni klota të lirshme dhe të brendshme pambuku për të ndihmuar në shmangien e acarimit të lëkurës
 • Përdorni hidratues ose zbutës për të parandaluar tharjen e lëkurës
 • Kremet barriere, të tilla si felcat bakteriostatike, vazelina ose kremi locion, mund të aplikohen për të bllokuar lagështinë pas një grumbulli
 • Hidratuesit dhe lubrifikantët vaginal mund ta bëjnë seksin më të rehatshëm
 • Rikthehuni në kontakt me trupin tuaj. Masturbimi i butë dhe i ngadaltë me lubrifikim mund të ndihmojë vërtet
 • Ngushtimi i vaginës mund të lehtësohet duke futur rregullisht dilatatorë. Seksi i rregullt gjithashtu mund të ndihmojë, por vetëm nëse të dy jeni rehat

Kur mund të bëj seks pas transplantimit të qelizave staminale?

Ekipi juaj i transplantit do ta njohë më së miri situatën tuaj dhe mund t'ju japë këshilla të personalizuara se kur është e sigurt të bëni seks pas transplantimit. Në përgjithësi, konsensusi do të jetë që ju mund të bëni seks kur të jeni mjaftueshëm rehat.

Faktet kryesore

 • Ju duhet të përdorni një prezervativ gjatë seksit deri në një javë pasi të ketë ndërprerë kimioterapia, pasi kimioterapia mund t'i kalojë partnerit tuaj gjatë seksit – përfshirë oralin.
 • Shmangni çdo praktikë seksuale që ju vë në rrezik infeksioni, siç është ekspozimi oral ndaj feçeve, pasi sistemi juaj imunitar është më i dobët.
 • Ju mund të keni nevojë të eksperimentoni me pozicione që janë të rehatshme me një kateter venoz qendror (CVC, i quajtur ndonjëherë një linjë Hickman). Provoni pozicionet ku jeni në fund ose të shtrirë krah për krah. Masturbimi i ndërsjellë mund të jetë një opsion më pak i mundimshëm për të filluar, ose të bësh seks për një kohë më të shkurtër. Këto pozicione mund të ndihmojnë gjithashtu nëse jeni duke luftuar me lodhjen.

Si do ta di se kur jam gati të bëj seks pas transplantimit tim?

Nuk ka kohë të duhur ose të gabuar për t'u ndjerë gati për të bërë seks përsëri pas transplantimit të qelizave burimore. Të gjithë janë të ndryshëm. Varet tërësisht nga ju dhe si ndiheni. Askush nuk duhet t'ju bëjë presion për të bërë seks para se të jeni gati.

 

Do të keni kaluar nëpër një vorbull emocionesh dhe ndryshimesh pas transplantimit. Trupi juaj ka kaluar shumë! Nga rënia e flokëve dhe ndryshimet në peshë, deri te vendosja e një kateteri venoz qendror (CVC), ka shumë për t'u marrë si fizikisht ashtu edhe emocionalisht. Është e zakonshme të luftosh me këtë dhe të ndihesh joseksi pas transplantimit. Mund të gjeni më shumë informacion dhe mbështetje për imazhin e trupit pas transplantimit në seksionin tonë Rimëkëmbja: Mendja.

 

Jepini vetes kohë për t'u ndjerë sërish rehat në trupin tuaj përpara se të mendoni të bëni seks. Të ndiheni të sigurt dhe të fuqizuar në veten dhe trupin tuaj është gjëja më e rëndësishme. Shumë pacientë flasin për kthimin e dëshirës së tyre seksuale ndërsa rikuperimi i tyre përparon. Mundohuni të jeni të durueshëm dhe të sjellshëm me veten. Ju jeni ende ju, dhe trupi juaj është ende fantastik.

Si mund ta rifus seksin?

Është një ide e shkëlqyeshme të filloni ngadalë kur dëshironi të filloni sërish të bëni seks, si për arsye mendore ashtu edhe fizike. Ndoshta ju mund të:

 • Përqafoni, bëni një masazh ose gatuani një darkë romantike së bashku. Intimiteti nuk duhet të lidhet vetëm me seksin, kështu që fillimisht kthehuni te bazat.
 • Bëni një test të gjuhëve të dashurisë me partnerin tuaj. Këto mund të jenë argëtuese dhe interesante për të zbuluar se si jepni dhe merrni dashurinë më së miri, gjë që mund të jetë e dobishme kur rindërtoni intimitetin.
 • Provoni veprime ose pozicione më pak energjike, si masturbimi i ndërsjellë, lugë ose seksi oral. Me shumë mundësi do të jeni duke luftuar me lodhjen, kështu që aktet seksuale me energji të ulët janë më të mirat.
 • Mund të ndihmojë të keni biseda të hapura dhe të sinqerta me partnerin, miqtë, familjen dhe/ose ekipin e transplantit për mënyrën se si ndiheni, si për imazhin e trupit ashtu edhe për jetën seksuale. Shfaqja e shqetësimeve dhe ndjenjave tuaja hapur mund t'ju ndihmojë të ndiheni më shumë në kontroll mbi to dhe t'ju lejojë të kërkoni çdo mbështetje të nevojshme.

 

Ndihem e vështirë të flas për seksin me ekipin tim të transplantit
Të flasësh për seksin me këdo, qoftë edhe me partnerin apo miqtë, mund të ndihet e sikletshme dhe e sikletshme. Fatmirësisht, profesionistët mjekësorë janë mësuar të kenë këto lloj bisedash. Ata janë të trajnuar për këtë, kështu që nuk do të ketë siklet në fund të tyre. Ata do të duan atë që është më e mira për ju, dhe njohja e saktë se si ndiheni do t'ju ndihmojë.

 

Zakonisht ndërmarrja e hapit të parë është pjesa më e vështirë, kështu që le të krijojmë një plan:

 • Planifikoni një kohë për të biseduar me ta. Do të dëshironit të bisedonit për këtë në telefon? Apo personalisht në takimin tuaj të ardhshëm?
 • Përgatitni shënime. Shkruani atë që dëshironi të sillni. Kjo do t'ju ndihmojë të ndiheni të organizuar kur flisni dhe gjithmonë mund t'u jepni atyre shënimet tuaja nëse përfundoni shumë në siklet për të folur!
 • Ndihuni të fuqizuar. Është e shkëlqyer që po mendoni për këtë. Është mirë që jeni këtu duke lexuar këshilla! Ndjehu krenar për veten. Ju dëshironi atë që është më e mira për ju, trupin tuaj dhe jetën tuaj seksuale, kështu që shkoni dhe merrni atë. (Por është gjithashtu në rregull të pranosh cenueshmërinë tënde – nuk duhet të ndihesh shumë i sigurt për të folur për diçka të ndjeshme!)

 

Fillestarët e bisedës

 • Ka një temë që do të doja të ngrija, por jam pak i turpëruar për këtë…
 • Ndihem pak nervoz për diçka, a mund ta shkruaj për ju?
 • A është normale të shqetësohesh për seksin pas transplantit?
 • Do të doja më shumë informacion se si t'i qasem jetës sime seksuale pas transplantimit…
 • Unë kam pasur disa shqetësime gjatë seksit që nga transplanti im…
 • Unë kam shkruar disa shënime se si jam ndjerë, a mund t'i lexoni ato?

Si mund të flas me partnerin tim për seksin pas transplantit?

Të bësh seks dhe të flasësh për seksin janë dy gjëra shumë të ndryshme. Pavarësisht se sa kohë jeni bashkë apo sa të afërt jeni, të bisedoni për një temë kaq personale me partnerin tuaj mund të ndiheni të sikletshme. Eshte ne rregull.

 

Është e rëndësishme të bisedoni për jetën tuaj seksuale, si për të lundruar çdo efekt anësor fizik dhe për të pranuar çdo shqetësim. Një jetë e shkëlqyer seksuale vjen me komunikim të shkëlqyeshëm! Partneri juaj do të dëshirojë më të mirën për ju dhe mund të shqetësohet edhe për këtë.

 

Gjithçka fillon me hedhjen e hapit të parë. Le të nxjerrim një plan tjetër:

 • Ku dhe kur është më mirë të bisedoni? Sigurisht që nuk është gjatë seksit, apo vetëm pas. Ju të dy jeni shumë të prekshëm në ato momente. Zgjidhni një kohë dhe vend neutral, ndoshta kur jeni në makinë, kur jeni për një shëtitje ose kur gatuani së bashku. Bërja e një aktiviteti tjetër mund të ndihmojë në pakësimin e intensitetit të bisedës.
 • A ka diçka specifike për të cilën dëshironi të flisni? Mund të ketë shumë gjëra në mendjen tuaj, por nuk duhet të flisni për të gjitha menjëherë. Kjo është rraskapitëse. Ndoshta zgjidhni një gjë për të prezantuar temën. Më pas mund të jetë më e lehtë të keni biseda të mëtejshme.
 • Shkruani atë që dëshironi të thoni. Nëse jeni të përgatitur, ka më pak gjasa të pengoheni nga fjalët tuaja dhe ndoshta të ndiheni në siklet. Shkruani disa shënime për të kujtuar pikat e rëndësishme. Ju madje mund të ndiheni më rehat t'i shkruani një letër partnerit tuaj përpara se të bisedoni.
 • Mbani mend thëniet "Unë". Nëse doni të tregoni diçka që partneri juaj ka thënë ose bërë, filloni me 'unë' në vend të 'ti', pasi 'ti' mund të tingëllojë akuzuese. Në vend të 'Ti më bën të ndihem', thuaj 'E ndjej këtë kur ndodh dhe kam nevojë që kjo të ndodhë në vazhdimësi'.
 • Bëni pyetje dhe dëgjoni gjithashtu. Përveç derdhjes së mendimeve tuaja, pyesni partnerin tuaj nëse edhe ai ka ndonjë mendim apo shqetësim. Bëjeni këtë një bisedë dhe jo një fjalim. Ju jeni duke punuar me këtë së bashku.

 

Fillestarët e bisedës

 • Nuk mund ta besoj që kanë kaluar X muaj nga transplanti im, kaq shumë ka ndryshuar…
 • Unë e kam vënë re këtë në trupin tim, a e keni vënë re edhe ju?
 • Ne kemi kaluar shumë së bashku, apo jo? A ka ndonjë gjë për të cilën dëshironi të bisedoni?
 • Më pëlqen të flas me ju për atë se si ndihem. Si jeni ndjerë që nga transplanti im?
 • Mendoj se mund të jem gati të bëj seks sërish, pak jam pak nervoz
 • Unë jam ndjerë pak e keqe për trupin tim, a mund të kem pak mendime me ju?
 • Po bëja disa kërkime mbi seksin pas transplantit, a mund ta ndaj me ju?

 

Fertiliteti është gjithashtu një temë e madhe që mund të jetë e ndjeshme për të folur para dhe pas transplantimit të qelizave burimore. Por është e nevojshme që ta keni me partnerin tuaj dhe ekipin e transplantit. Mund të lexoni më shumë rreth kësaj teme në faqen tonë të Çështjeve të Mëdha.

Unë jam nervoz për takimet pas transplantimit

Takimi mund të jetë nervoz në kohën më të mirë, e lëre më pas një transplanti të qelizave burimore. Ju keni kaluar shumë dhe mund të keni humbur njëfarë besimi. Është shumë normale të jesh nervoz.

 

Nuk ka kohë të duhur për të dalë sërish pas transplantimit. Ju duhet të takoheni përsëri vetëm kur ndiheni gati dhe duhet të punoni në marrëdhënien tuaj me veten para së gjithash.

 

Nëse dëshironi të takoheni sërish, por jeni në ankth, si mund ta bëni këtë në një nga këto mënyra?

 • Takoni njerëz të rinj përmes një hobi, grupi shoqëror ose vullnetarizmit. Kjo është një situatë shumë më e relaksuar në të cilën mund të njiheni me dikë të ri. Ka shumë më pak presion.
 • Kërkojuni miqve dhe familjes për ndihmën e tyre. Ndoshta ata mund t'ju vendosin me një mik të tyre të besuar. Ata madje mund të flasin me ta për atë që keni kaluar përpara se të takoheni, në mënyrë që të mos shqetësoheni për ta ngritur atë, nëse kjo ju ndihmon.
 • Bashkohuni me një grup mbështetës, përmes spitalit tuaj ose organizatave bamirëse, për të takuar njerëz të rinj që kalojnë përvoja të ngjashme. Të gjithë do ta kuptoni më mirë njëri-tjetrin dhe do të hapeni më lehtë.

A duhet t'i tregoj një partneri të ri për transplantin tim?

Varet tërësisht nga ju se çfarë u tregoni njerëzve të rinj për atë që keni kaluar dhe kur u tregoni atyre.

 

Mund të mos ketë një kohë të qartë për ta ngritur atë me një partner të ri, por ndoshta është më mirë të flisni për historinë tuaj përpara se gjërat të bëhen shumë serioze. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse keni shqetësime në fusha si pjelloria. Ndiqni hapat e mësipërm për t'ju ndihmuar të bëni këto biseda.

 

Nëse ndiheni rehat me këtë person dhe i besoni se do të jetë mbështetës, mund t'ju ndihmojë t'i tregoni atij. Dhe nëse përgjigja e tyre nuk është mbështetëse, ata ndoshta nuk janë personi i duhur për ju. Një partner i dashur do t'ju pranojë ashtu siç jeni dhe do të dëshirojë të përballojë çdo problem. Mos u kënaq me më pak se sa meritoni.