Секс и врски

Сексот е често голем дел од нашите животи, без разлика дали ни е пријатно да го признаеме тоа или не. Овозможува задоволство, ослободува стрес и може да помогне да се создаде подлабока интимност со партнерот.

 

Значи, сосема е нормално да се грижите за тоа како трансплантацијата на матични клетки ќе влијае на вашиот сексуален живот. Но, исто така е сосема нормално да се чувствувате непријатно и малку засрамено да разговарате на оваа тема со некого, од партнер до медицински професионалец. Впрочем, тоа е лично.

 

Затоа, ние сме тука и многу се радуваме што сте и вие! Одлично е што барате информации и поддршка на оваа тема.

 

Ќе бидеме искрени, но сепак чувствителни на темата трансплантација на матични клетки и секс и ќе ви дадеме алатки, информации и поддршка за да преземете контрола врз вашиот сексуален живот и врски.

 

Значи, да почнеме со големото прашање…

Дали трансплантацијата на матични клетки ќе влијае врз мојот сексуален живот?

Да, трансплантацијата на матични клетки може да влијае на вашиот сексуален живот, и физички и емоционално. Всушност, приближно половина од сите пациенти со трансплантација на матични клетки доживуваат проблеми со нивниот сексуален живот по трансплантацијата. Може да почувствувате некои несакани ефекти по трансплантацијата што може да предизвикаат сексот да биде болен или малку непријатен и може да се чувствувате вознемирено.

 

Еве ги главните тешкотии кои може да ги доживеете помеѓу 6-12 месеци по трансплантацијата на матични клетки:

 • Може да имате помал сексуален нагон поради стероидите со високи дози што се користат за ублажување на симптомите од болеста на трансплантант наспроти домаќин (GvHD), бидејќи тие исто така можат да ја потиснат продукцијата на полови хормони.
 • Може да се чувствувате уморни за време на закрепнувањето, по вашата терапија и трансплантација на матични клетки. Ова може да отежни да се постигнат најосновните дневни активности, а камоли да имате енергија за секс.
 • GvHD на гениталиите може да предизвика сувост и иритација на вагината, како и стеснување на вагината, па дури и улцерација во тешки случаи. Исто така, може да предизвика воспаление или осип на пенисот и скротумот.
 • Нередовно или целосно отсуство на менструален циклус може да предизвика сувост на вагината и топли бранови.
 • Можеби имате потешкотии во постигнувањето и одржувањето на целосна ерекција, познато како еректилна дисфункција.
 • Стеснувањето на уретрата, цевката во пенисот, низ која поминува урина и сперма, може да предизвика непријатност. Вие исто така може да не сте во можност за ејакулација.

Дали има некои третмани за ублажување на овие симптоми

Вашиот тим за трансплантација ќе ви овозможи најдобри можни третмани засновани на вашата здравствена состојба. Веројатно, вашиот план за третман ќе вклучува комбинација од следниве лекови:

 • Имуно-супресори кои можат да се применат на кожата на делови кои покажуваат знаци на воспаление.
 • Стероидите може да се дадат како одговор на воспаление, а инхибиторите на калцинеурин (лекови за потиснување на имунитетот) може да се дадат за да се замени долгорочната употреба на стероиди.
 • Естрогенот, женски полов хормон, предизвикува густината на слузницата на вагината и станува поотпорна, и може да се дава во форми на креми, капсули или eстрогенски прстени.
 • Хормонската терапија на замена (HRT- Hormone Replacement Therapy) може да ги ублажи симптомите на менопауза, да го направи сексот помалку болен и може да го зголеми вашиот сексуален нагон.
 • Тестостеронот, хормонот поврзан со нашата сексуална желба, може да се понуди на мажи и жени за да се зголеми либидото и сексуалната желба.
 • Инхибиторите на PDE-5, како што е Виагра, можат да го зголемат протокот на крв во пенисот и да помогнат да се одржи ерекцијата. Можете да разговарате повеќе на клиниката за еректилна дисфункција, на која може да се обратите преку вашиот тим за трансплантација.

Најдобри совети

 • Искапете се со топла вода за да се релаксирате.
 • Избегнувајте парфемизиранин лосиони и сапуни кои можат да ви ја иритираат кожата.
 • Носете широка и памучна долна облека за да се избегнат иритации на кожата.
 • Користете хидрантни креми за да се избегне сувоста на кожата.
 • Бариерни креми, какви што се бактериостатски гелови, и вазелин или ланолинска крема, можат да се нанесат по капењето за да ја задржат хидрантноста на кожата.
 • Вагинални хидратанти и лубриканти можат да го направат сексот поудобен.
 • Вратете се во тек со вашето тело. Нежна, бавна мастурбација со лубрикант може да помогне.
 • Стеснувањето на вагината може да се олесни со редовно вметнување на дилататори. Редовниот секс исто така може да помогне, но само ако на двајцата ви е пријатно.

Кога можам да имам секс по трансплантацијата?

Вашиот тим за трансплантација најдобро ќе ја знае вашата состојба и може да ви даде персонализиран совет за тоа кога е безбедно да имате секс по трансплантацијата. Општо, консензусот ќе биде дека можете да имате секс кога вие ќе се чувствувате пријатно.

Клучни факти

 • Мора да користите кондом за време на сексот, до една недела по престанување на вашата хемотерапија, бидејќи хемотерапијата може да се пренесе на вашиот партнер за време на сексот - вклучително и орално.
 • Избегнувајте какви било сексуални активности што ве изложуваат на ризик од инфекција, како што се орално изложување на фецес, бидејќи вашиот имун систем е послаб.
 • Можеби ќе треба да експериментирате со позиции кои ќе бидат пријатни со централниот венски катетер (CVC, понекогаш наречен линија на Хикман). Обидете се со позиции каде што сте одоздола или лежите еден до друг. Меѓусебната мастурбација може да биде помалку напорна опција за почеток, или секс но пократко време. Овие позиции исто така можат да помогнат ако се борите со замор.

Како ќе знам кога сум подготвен да имам секс по трансплантацијата на матични клетки?

Нема правилно или погрешно време да се чувствувате подготвени повторно да имате секс по трансплантацијата на матични клетки. Секој е различен. Целосно зависи од вас и од тоа како се чувствувате. Никој не треба да ве притиска да имате секс пред да бидете подготвени.

 

Ќе поминете низ виорот на емоции и промени по трансплантацијата. Вашето тело помина многу! Од губење на косата и промена на телесната тежина, до вметнување на централен венски катетер (CVC), има многу за справување, и физички и емоционално. Нормално е да се борите со ова и да се чувствувате непривлечно по трансплантацијата. Можете да најдете повеќе информации и поддршка за сликата на телото по трансплантацијата во нашиот дел Закрепнување: Ум.

 

Дајте си време повторно да се чувствувате пријатно во вашето тело пред да помислите да имате секс. Да се чувствувате сигурни во себе и вашето тело е најважната работа. Многу пациенти зборуваат за враќање на нивната сексуална желба како што напредува нивното закрепнување. Обидете се да бидете трпеливи и љубезни со самите себе. Вие сте сè уште вие, а вашето тело е сè уште фантастично.

Како повторно да го воведам сексот?

Одлична идеја е да започнете полека кога сакате да започнете повторно да имате секс, и од ментални и од физички причини. Можеби би можеле:

 • Милувајте се, масирајте се или заедно згответе романтична вечера. Интимноста не мора да биде само во врска со сексот, затоа прво вратете се на основните работи.
 • Направете тест за љубовни јазици со вашиот партнер. Овие можат да бидат забавни и интересни за да дознаете како најдобро давате и примате љубов, што може да биде корисно при обновување на интимноста.
 • Испробајте помалку енергични акти или пози, како меѓусебна мастурбација или орален секс. Веројатно ќе се борите со замор, затоа ниско енергичните сексуалните акти се најдобри.
 • Може да помогне да имате отворени и искрени разговори со вашиот партнер, пријатели, семејство и / или тим за трансплантација за тоа како се чувствувате, како за сликата на вашето тело, така и за сексуалниот живот. Ставањето на вашите грижи и чувства на отворено може да ви помогне да се чувствувате во контрола и да ви помогне да побарате каква било неопходна поддршка.

 

Се чувствувам непријатно кога зборувам за секс со мојот тим за трансплантација
Разговорот за секс со кој било, па дури и со партнер или пријатели, може да биде непријатно. За среќа, медицинските професионалци се многу навикнати да водат вакви разговори. Тие се обучени за ова, така што нема да има срам од нивна страна. Тие сакаат што е најдобро за вас и тоа што знаат точно како се чувствувате, многу помага.

 

Обично да се направи првиот чекор е најтешкиот дел, па ајде да смислиме план:

 • Испланирајте време за разговор со нив. Дали повеќе сакате да разговарате за ова преку телефон? Или лично на следниот состанок?
 • Подгответе белешки. Запишете што сакате да кажете. Ова ќе ви помогне да се чувствувате организирани кога зборувате и секогаш можете да им ги предадете вашите белешки ако ви стане премногу непријатно да зборувате!
 • Чувствувајте моќ. Одлично е што размислувате за ова. Одлично е што сте тука, читајќи совети! Се чувствувате горди на себе. Го сакате најдоброто за вас, вашето тело и вашиот сексуален живот, затоа одете и земете го. (Но, исто така е во ред да ја признаете вашата ранливост - не мора да се чувствувате супер сигурни за да зборувате за нешто чувствително!)

 

Стартери за разговор

 • Има тема на која што сакам да зборувам но малку ми е непријатно....
 • Се чувствувам вознемирено во врска со нешто, може ли да ви го запишам?
 • Дали е нормално да бидете загрижени за сексот по трансплантацијата?
 • Би сакал повеќе информации за тоа како да му пристапам на сексуалниот живот по трансплантацијата
 • Имав непријатности при сексот по трансплантацијата...
 • Напишав неколку белешки за тоа како се чувствувам, може ли да ги прочитате?

Како можам да разговарам со мојот партнер за секс по трансплантацијата?

Сексот и зборувањето за секс се две многу различни работи. Без оглед колку долго сте заедно или колку сте блиски, разговорот за ваква лична тема со вашиот партнер може да биде непријатен.

 

Важно е да разговарате за вашиот сексуален живот, за да поминете преку какви било физички несакани ефекти и да ги признаете сите грижи. Одличен сексуален живот доаѓа со одлична комуникација! Вашиот партнер ќе го посака најдоброто за вас и може да биде загрижен и за ова.

 

Сè започнува со преземањето на тој прв чекор. Ајде да смислиме и друг план:

 • Каде и кога е најдобро да се разговара? Дефинитивно не е за време на секс, или веднаш после тоа. И двајцата сте премногу ранливи во тие моменти. Изберете неутрално време и место, можеби кога сте во автомобил, кога ќе излезете на прошетка или кога ќе готвите заедно. Вршење друга активност може да помогне да се намали интензитетот на разговорот.
 • Дали има нешто специфично за кое сакате да зборувате? Можеби има многу работи на вашиот ум, но не мора да зборувате за сите одеднаш. Тоа е исцрпувачко. Изберете една работа за да ја воведете темата. Потоа може да се чувствувате полесно и да продолжите со понатамошни разговори.
 • Запишете што сакате да кажете. Ако сте подготвени, помалку веројатно ќе се збуните со вашите зборови и можеби ќе се чувствувате засрамени. Запишете неколку белешки за да запомните важни точки. Можеби дури се чувствувате попријатно да му напишете писмо на вашиот партнер пред да разговарате.
 • Запомнете ги изјавите „Јас“. Ако сакате да истакнете нешто што вашиот партнер го направил или кажал, започнете со „Јас“ наместо „Ти“, бидејќи „Ти“ може да звучи обвинувачки. Наместо „Ти правиш да се чувствувам“, кажете „Го чувствувам ова кога ќе се случи ова и треба ова да се случи понатаму“.
 • Поставувајте прашања и слушајте исто така. Покрај тоа што ги искажавте вашите сопствени мисли, прашајте го вашиот партнер дали има и тој размислувања или грижи. Направете го ова разговор, а не говор. Работете заедно на ова.

 

Почеток на разговор

 • Не ми се верува дека поминале Х месеци по мојата трансплантација, многу работи се променија...
 • Го забележав ‘ова’ за моето тело, ти?
 • Поминавме преку многу работи заедно, нели¬? Дали сакаш да разговараме за нешто?
 • Многу ми е мило што можам да зборувам со тебе за тоа како се чувствувам. Како се чувствуваш ти по мојата трансплантација?
 • Мислам дека сум подготвен повторно да имаме секс, но малку ми е непријатно...
 • Не се чувствувам најдобро во врска со моето тело, може да разговараме?
 • Истражував за сексот по трансплантацијата, може да споделам со тебе?

 

Плодноста е исто така голема тема за која може да биде чувствително да се зборува пред и по трансплантацијата на матични клетки. Но, потребно е да го имате овој разговор со вашиот партнер и тимот за трансплантација. Можете да прочитате повеќе за оваа тема на нашата страна за поголеми проблеми.

Нервозен сум да одам на средби по трансплантацијата

Запознавањето на луѓе може да биде вознемирувачки во најдобрите моменти, а камоли откако ќе поминете низ трансплантација на матични клетки. Поминавте многу и можеби изгубивте самодоверба. Многу е нормално да се биде нервозен.

 

Нема вистинско време за средба по трансплантацијата. Треба да се дружите само кога ќе се чувствувате подготвени и треба да работите на вашиот однос со себе.

 

Ако сакате да одите на средби, но сте вознемирени, можеби направете го тоа на еден од овие начини

 • Запознајте нови луѓе преку хоби, социјална група или волонтирање. Ова е многу порелаксирана состојба во која може да се запознаете со некој нов. Има многу помал притисок.
 • Прашајте ги пријателите и семејството за нивна помош. Можеби тие можат да ве наместат со нивен доверлив пријател. Тие дури би можеле да разговараат со нив за тоа низ што сте поминале пред да се сретнете за да не се грижите дали ќе го спомнете тоа, ако тоа ви помогне.
 • Придружете се на група за поддршка, преку вашата болница или добротворни организации, за да запознаете нови луѓе кои минуваат низ слични искуства. Сите ќе имате подобро разбирање едни со други и би можеле полесно да се отворите.

Треба ли да му кажам на мојот нов партнер за трансплантацијата?

Од вас зависи што ќе им кажете на новите луѓе за тоа што сте го поминале и кога ќе им кажете.

 

Можеби нема погодно време за да му кажете на вашиот нов партнер, но веројатно е најдобро да зборувате за вашата историја пред работите да станат премногу сериозни. Ова е особено важно ако имате проблеми во области како плодност. Следете ги чекорите погоре за да ви помогнат да ги имате овие разговори.

 

Ако се чувствувате пријатно со оваа личност и верувате дека ќе ви даде поддршка, може да помогне да им кажете. И, ако нивниот одговор не е поддршка, тие веројатно не се вистинската личност за вас. Грижливиот партнер ќе ве прифати за тоа што сте и ќе сака да ги надминува сите проблеми со вас. Не се задоволувајте со помалку од она што го заслужувате.