Shëri: Jeta

Kur largoheni nga spitali pas transplantimit, mund të duhet kohë për t'u përshtatur dhe shumë pacientë flasin për kthimin në një 'normale të re'. Ndërsa rikuperimi është relativisht i thjeshtë për disa pacientë, mund të jetë shumë i vështirë dhe kërkues për të tjerët.

Ne kemi grupuar informacionin mbi shërimin në tre seksione të thjeshta: Trupi, Mendja dhe Jeta. Kjo është për shkak se rikuperimi juaj mund të ndikojë në shumë aspekte të jetës suaj të përditshme.

Rimëkëmbja e çdo personi është unike dhe këto faqe janë këtu për t'ju ndihmuar dhe mbështetur gjatë gjithë këtij udhëtimi.

Seksioni Jeta fokusohet në mënyrën se si mund ta ktheni veten në një normalitet të ri pas transplantimit të qelizave burimore. Ai ka informacion dhe këshilla për një gamë të gjerë temash që janë të rëndësishme për rikuperimin tuaj, duke përfshirë stërvitjen dhe dietën. Ju gjithashtu mund të mësoni për mbështetjen financiare që është në dispozicion për ju dhe se si të përgatiteni për kthimin tuaj në punë ose në arsim. 

Dietë pas transplantimit të qelizave staminale

Pothuajse të gjithë pacientët me transplantim të qelizave staminale do të përjetojnë efekte anësore që e bëjnë më të vështirë ngrënien dhe pirjen. Është një pjesë krejtësisht normale e rikuperimit, por është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm për sfidat me të cilat mund të përballeni dhe si t'i përballoni ato.

Nevojat tuaja ka të ngjarë të ndryshojnë me kalimin e kohës. Në fillim, fokusi juaj do të jetë në ruajtjen e peshës aktuale dhe gjetjen e ushqimeve që mund të hani lehtësisht. Gjatë kësaj kohe trupi juaj ka nevojë për më shumë energji dhe lëndë ushqyese për të ndihmuar në riparimin dhe krijimin e qelizave të reja.

 

Ndërsa rikuperimi juaj përparon, mund të filloni ta bëni dietën tuaj më të shëndetshme, gjë që do t'ju ndihmojë në planin afatgjatë.

 

Ne kemi sugjeruar disa këshilla bazë që shpresojmë se do t'ju duken të dobishme. Nuk do të jenë të gjitha të rëndësishme për të gjithë gjatë gjithë kohës, kështu që zgjidhni dhe zgjidhni këshillën që mendoni se është më e mira për ju. Nëse dëshironi disa këshilla më specifike, duhet të flisni me specialistin tuaj të infermierit klinikë ose një dietolog në spitalin tuaj.

 

Ky seksion shikon sa vijon:

Pas transplantimit të qelizave burimore, do të duhet kohë që sistemi juaj i ri imunitar të zhvillohet siç duhet. Kjo periudhë përshkruhet si 'neutropenike' sepse numri i qelizave të bardha të gjakut do të jetë shumë i ulët. Ju do të jeni në rrezik për të marrë infeksione nga shumë burime, duke përfshirë ushqimin tuaj, por mund të bëhen shumë për të ndihmuar në parandalimin e tij.   

Ekipi juaj mjekësor do t'ju udhëzojë për llojet e ushqimeve që duhet të shmangen kur të ktheheni në shtëpi. Në përgjithësi do të ndjekë një dietë që redukton mundësinë e marrjes së një infeksioni nga ushqime të tilla si djathi blu ose mishi i papjekur.


Është e pamundur të largohen të gjitha bakteret nga ushqimi, por të jesh i kujdesshëm me mënyrën e pastrimit, ruajtjes, përgatitjes dhe gatimit të ushqimit do të zvogëlojë rrezikun e infektimit. Këshillat e mëposhtme janë një fillim i mirë për përmirësimin dhe ruajtjen e higjienës ushqimore:

 • Lani gjithmonë duart dhe enët e kuzhinës. Fshini sipërfaqet me dezinfektues ose dezinfektues para dhe pas përgatitjes së ushqimit dhe ndërroni rregullisht peshqirët e enëve. Kjo është shumë e rëndësishme kur trajtoni mish ose peshk të papërpunuar.
 • Blini ushqime në porcione të madhësisë individuale ose në enë më të vogla. Kjo do të thotë se ato do të jenë të hapura për më pak kohë para se të konsumohen. Është gjithashtu më mirë të shmangni ushqimet e mbetura ose të ngrohura përsëri.
 • Përmbajuni etiketave ushqimore 'më e mira më parë' dhe 'e përdorur nga' – mos hani kurrë asgjë që është e vjetëruar.
 • Hani vetëm në restorante ose merrni ushqime ushqimore nga vendet me të cilat jeni njohur dhe që e dini se kanë standarde të mira higjienike.

Në përgjithësi, këshillat për ushqimin që hani do të ndryshojnë në momente të ndryshme gjatë rikuperimit dhe do të varen nga efektet anësore që përjetoni. Disa nga këto këshilla mund të duket se janë kundër të ushqyerit të shëndetshëm, por ju mund të përqendroheni në këtë kur nivelet e peshës dhe energjisë tuaj po afrohen aty ku ishin para transplantimit.

Nëse ti:

 • keni dhimbje në gojë: provoni patate të skuqura akulli, ëmbëlsira dhe akullore për të qetësuar dhimbjen - supat dhe ushqimet e tjera të buta janë gjithashtu më të lehta për t'u gëlltitur
 • ndjeheni të sëmurë: hani ushqime të thata dhe të thjeshta dhe shmangni ushqimet e yndyrshme dhe të yndyrshme
 • keni kapsllëk: hani ushqime të pasura me fibra dhe pini shumë pije të nxehta
 • keni diarre: hani ushqim të thjeshtë dhe zëvendësoni lëngjet e humbura
 • keni nevojë për një nxitje energjie: provoni ushqime me proteina të larta si vezët dhe djathin – ushqimet e lehta si frutat e thata dhe arrat gjithashtu kanë shumë energji.

Marrëdhënia juaj me ushqimin tuaj mund të jetë po aq e rëndësishme sa ajo që po hani, veçanërisht nëse vështirësitë me dietën tuaj kanë filluar t'ju bëjnë të ndiheni të shqetësuar ose të stresuar. Është krejtësisht normale që ta keni të vështirë ndonjëherë, por ndryshimi i mënyrës së të ngrënit mund të bëjë një ndryshim të madh në mënyrën se si ndiheni dhe të përmirësojë rikuperimin tuaj.

Pak dhe shpesh - Askush nuk thotë se duhet të hani tre vakte në ditë dhe shpesh mund të jetë sfiduese të hani një vakt të plotë menjëherë. Provoni të hani më shpesh porcione më të vogla, në mënyrë që gjërat të jenë më të menaxhueshme. 

Dëshirat e dëshirave - Hani atë që dëshironi. Nëse mendoni se mund të hani vetëm disa gjëra, thjesht shkoni për të! Është më mirë të zgjidhni diçka që e dini se mund të hani, sesa të luftoni me diçka sepse mendoni se duhet.

 

Kalori të larta - Zgjidhni ushqim me më shumë kalori për t'ju dhënë më shumë energji pa pasur nevojë të hani shumë. Provoni të pini qumësht me yndyrë të plotë, krem të përzier në supë ose djathë mbi një patate të pjekur.

Opsione të shpejta - Planifikoni vakte që mund të përgatiten shpejt dhe lehtë, kështu që nëse nuk arrini t'i hani ato nuk duket si humbje kohe dhe përpjekjesh. Por përpiquni të mos planifikoni shumë përpara – kur oreksi juaj është i dobët, është më e lehtë t'i merrni gjërat dita-ditës. 

Shmangni shpërqendrimin - Hani në tavolinë dhe jo përpara televizorit. Përqendrimi në ushqimin tuaj do t'ju ndihmojë ta shijoni më shumë dhe të ndiheni më të ngopur.

Ndihmon tretjen - Përmbajuni ushqimeve që mund të hahen me pak përtypje, ose përdorni një salcë ose lëng mishi për ta bërë ushqimin më të lehtë për tu gëlltitur. Uluni në këmbë për 10-15 minuta për të ndihmuar në qetësimin e ushqimit dhe për të shmangur dispepsi.

Ndërsa rikuperimi juaj përparon më tej, është ende e rëndësishme të bëni një jetë të shëndetshme, e cila përfshin një dietë të ekuilibruar mirë. Kjo do t'ju ndihmojë t'ju mbani mendërisht dhe fizikisht më të aftë dhe të zvogëloni mundësinë e zhvillimit të disa problemeve shëndetësore.

Shumë pacientë pyesin për gjërat që mund të bëjnë për të ndihmuar në parandalimin e rikthimit të sëmundjes së tyre ose kancereve dytësore që zhvillohen në jetën e mëvonshme. Një kërkim i shpejtë në internet do t'ju japë shumë sugjerime se si mund të bëhet kjo. Disa prej tyre do të bazohen në prova shkencore, por shqetësuese shumë nuk janë dhe duhen shmangur.

Fondi Botëror i Kancerit promovon tetë rekomandime kryesore që të gjithë pacientët me kancer duhet të ndjekin për të ndihmuar në uljen e rrezikut të komplikimeve në jetën e mëvonshme. Ndjekja e këtyre pikave nuk do të garantojë se gjithçka do të jetë në rregull, por do t'ju bëjnë të ndiheni më në formë dhe më të shëndetshme. Organizata i përditëson rregullisht këto rekomandime ndërsa kërkimet e reja bëhen të disponueshme.

 Aktualisht rekomandon:      

 • mbani një peshë të shëndetshme dhe në mënyrë ideale keni një indeks të masës trupore (BMI) prej 18,5-25
 • të jetë fizikisht aktiv
 • ndiqni një dietë me bazë bimore, duke përfshirë shumë drithëra integrale, fruta dhe perime
 • Kufizoni mishin e kuq dhe të përpunuar
 • kufizoni ushqimet e shpejta dhe ushqimet e përpunuara, përfshirë ato të pasura me yndyrna, sheqerna dhe kripë
 • kufizoni pijet me sheqer ose të ëmbla
 • kufizoni konsumin e alkoolit – jo më shumë se 14 njësi alkooli mesatarisht në javë, por ekipi juaj mjekësor mund t'ju këshillojë të mos pini fare alkool për shkak të mjekimit tuaj
 • shmangni suplementet – është më mirë të merrni vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten në mënyrë natyrale nga dieta juaj dhe suplementet duhet të merren vetëm kur rekomandohet nga mjeku juaj.

Ushtroni dhe qëndroni aktiv

Pas një transplanti të qelizave staminale, mbajtja aktive mund t'ju ndihmojë si fizikisht ashtu edhe emocionalisht. Bërja e ushtrimeve pjesë të rutinës suaj të përditshme është një mënyrë e shkëlqyer për të luftuar lodhjen, për të rindërtuar forcën dhe ekuilibrin, si dhe për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe osteoporozës (kur kockat tuaja bëhen të dobëta dhe të brishta).

 

Në këtë seksion do të shikojmë llojet e ndryshme të ushtrimeve që mund të bëni në të gjitha fazat e rikuperimit tuaj – duke filluar nga ditët e para të qëndrimit në spital. Ai do të fokusohet në temat e mëposhtme:

Nëse ekipi juaj mjekësor është dakord, ju duhet të jeni në gjendje të provoni disa ushtrime shumë të thjeshta në shtratin tuaj të spitalit. Nëse spitali juaj ka një fizioterapist, ai mund t'ju japë disa ushtrime dhe shtrirje të përshtatshme. Ndërsa rikuperimi juaj vazhdon, mjeku juaj fizik do të punojë me ju për të rritur aktivitetin tuaj fizik dhe për të avancuar programin tuaj të stërvitjes.

Përqendrohuni në mbajtjen e lëvizjes funksionale në fillim, si ecja dhe lëvizja rregullisht, duke u rritur gradualisht. Ju ndoshta do ta gjeni më të menaxhueshme për të ndarë aktivitetet në copa të vogla me pak pushim në mes.

Aktiviteti fizik mund të përfshijë ushtrime si pjesë e një programi në shtëpi ose palestër, duke luajtur sport të organizuar ose thjesht duke bërë detyra rreth shtëpisë ose kopshtit. Nuk është e nevojshme të shkoni në palestër ose në një klasë ushtrimesh nëse nuk dëshironi. Është më mirë të futni aktivitetin fizik në rutinën tuaj të përditshme. Shpesh është më e lehtë t'i përmbahesh diçkaje që të pëlqen, që nuk kërkon shumë përpjekje apo planifikim.

Ndërsa rikuperimi përparon, një program i strukturuar ushtrimesh duhet të mbulojë katër fusha kryesore - aerobinë, rezistencën, ekuilibrin dhe fleksibilitetin:

Aerobik - Çdo gjë që rrit ritmin e zemrës dhe frymëmarrjes. Mund të provoni ecje, vrapim, çiklizëm, vallëzim ose një sport ekipor.

Rezistenca - Mbajtja e blerjeve dhe kryerja e punëve të shtëpisë do t'i bëjë muskujt tuaj më të fortë. Ju gjithashtu mund të ngrini pesha në palestër, por sigurohuni që të filloni butësisht dhe të ndërtoni ngadalë.

Bilanci - Aktivitete të tilla si joga ose tai chi do të forcojnë muskujt që ju ndihmojnë të ekuilibroni. Edhe aktivitetet e thjeshta si qëndrimi në një këmbë mund të ndihmojnë gjithashtu.

Fleksibiliteti - Zgjatja e rregullt e muskujve dhe lëvizja e nyjeve do t'ju bëjë më të zhdërvjellët dhe do të zvogëlojë çdo dhimbje dhe dhimbje. Yoga, tai chi dhe pilates do të përmirësojnë fleksibilitetin tuaj të përgjithshëm.

Pasi ta keni futur veten në një rutinë, përpiquni t'i përmbaheni asaj dhe të ndërtoni përparimin tuaj ngadalë me kalimin e kohës. Nëse gjërat fillojnë të bëhen pak të mërzitshme, gjithmonë mund t'i përzieni gjërat pak ose të prezantoni një aktivitet të ri.

Edhe pse është mirë të kesh një qëllim afatgjatë që mund të përpiqesh ta arrish, synimi për të bërë diçka si vrapimi ose noti në distanca të gjata mund të duket i pamundur tani. Nëse filloni duke ecur deri në fund të rrugës tuaj, pastaj në qytet ose për një kohë gjithnjë e më të gjatë, ndoshta do të habiteni se si mund ta shtyni veten çdo herë.

Rekomandohet që të rriturit të bëjnë të paktën 150 minuta aktivitet fizik të moderuar ose 75 minuta aktivitet fizik të fuqishëm çdo javë. Aktivitetet forcuese që punojnë në pjesën më të madhe të trupit duhet të bëhen gjithashtu dy ditë në javë. Këshillohet gjithashtu të reduktoni periudhat e zgjatura të qëndrimit ulur.

Si udhëzues, aktiviteti i nivelit të moderuar përfshin gjëra të tilla si ecja e shpejtë ose çiklizmi ku mund të flisni ende, por nuk mund t'i këndoni fjalët e një kënge, ndërsa ushtrimet e forta ju bëjnë të merrni frymë vështirë dhe shpejt. Nëse jeni duke punuar në këtë nivel, nuk do të jeni në gjendje të thoni më shumë se disa fjalë pa ndalur frymën.

Këto udhëzime mund të mos jenë të arritshme në fillim të rikuperimit tuaj - por kjo është e kuptueshme. Ata duhet të jenë një synim afatgjatë, të cilin do ta ndërtoni gradualisht me kalimin e kohës.

Në përgjithësi, nëse po rikuperoheni mirë, është e sigurt të bëni ushtrime të lehta ose të moderuara. Mund të ketë raste, veçanërisht në shërimin tuaj të hershëm, kur numërimi i gjakut është shumë i ulët. Ndoshta është më mirë të mos ushtroni gjatë kësaj kohe, por fizioterapisti juaj, ose një anëtar tjetër i ekipit tuaj mjekësor, do të jetë në gjendje t'ju japë këshilla specifike.  

Ushtrimi duhet gjithashtu të shmanget nëse filloni të ndiheni keq në ndonjë mënyrë. Shenjat e mundshme të sëmundjes ose infeksionit përfshijnë:

 • duke pasur një temperaturë
 • të përziera
 • të vjella ose diarre
 • një dhimbje koke e vazhdueshme
 • dhimbje dhe dhimbje
 • marramendje ose ndjenjë të fikëti.

Nëse filloni të keni ndonjë nga këto simptoma, duhet t'i diskutoni menjëherë me ekipin tuaj mjekësor.

Menaxhimi i financave tuaja

Nëse ju është dashur të merrni pushim nga puna, kjo mund të çojë në ankth rreth parave dhe aftësisë për të paguar faturat tuaja. Është një nga arsyet kryesore pse disa njerëz kthehen në punë më herët se sa duhet në të vërtetë pas transplantimit të tyre.

Duke u kthyer në punë

Puna pas një transplanti të qelizave staminale mund të jetë një moment historik i madh në rimëkëmbjen tuaj. Mund të jetë një pjesë e rëndësishme për t'ju bërë të ndiheni përsëri 'normal' dhe një fokus i ndryshëm larg botës mjekësore. Disa njerëz mendojnë se kthimi në punë i ndalon të ndihen të dobët dhe rrit besimin e tyre.

 

Kthimi në punë nuk është gjithmonë i thjeshtë. Ju do të rikuperoheni fizikisht dhe emocionalisht nga trajtimi madhor. Mund t'ju duhet të bëni ndryshime në mënyrën se si punoni dhe t'i merrni gjërat gradualisht. Kthimi në punë nuk është gjithmonë i mundur ose i drejtë për të gjithë. Lajmi i mirë është se ka mbështetje praktike dhe këshilla që mund të ndihmojnë.

Ndërsa rikuperimi juaj përparon, mund të filloni të mendoni se si do të jetë rikthimi në punë. Kjo mund të ndihet emocionuese, por edhe e frikshme, veçanërisht nëse keni qenë larg për një kohë të gjatë.

Mbani kontakte
Mbajtja e kontaktit me punëdhënësin dhe kolegët e punës do t'ju ndihmojë të ndiheni sikur po i ktheheni rutinës suaj të vjetër. Është e dobishme të filloni ta bëni këtë sapo të ndiheni gati. Mund të dërgoni një email mujor, të flisni në telefon ose të keni kontakte ballë për ballë. Disa njerëz kërkojnë që të kenë gazeta të brendshme ose përditësime për vendin e punës, në mënyrë që të mund të mbajnë kontakte me atë që po ndodh. Të tjerë hyjnë në punë dhe takohen me kolegë dhe miq. Varet nga ju.

Roli juaj
Mund të ndihmojë të mendoni se çfarë përfshin roli juaj dhe çfarë jeni në gjendje të bëni ndërsa filloni të mendoni për kthimin tuaj. Është e mundur që nuk do të jeni në gjendje të bëni aq shumë orë për të filluar ose sa më shumë nga detyrat e punës suaj në këtë pikë të hershme. Kjo është krejtësisht normale. Është e rëndësishme t'i bëni gjërat me ritmin tuaj.

Ju mund t'i gjeni disa detyra mendore më sfiduese ndërsa ktheheni në lëvizjen e gjërave. Marrja e shënimeve, krijimi i listave, përdorimi i aplikacioneve të ditarit, kalendarit ose telefonit mund t'ju ndihmojnë të mbani shënim detyrat dhe t'ju bëjnë të ndiheni më të kontrolluar. Mbani mend, ka të ngjarë që kthimi në punë t'ju duket i lodhshëm fizikisht. Marrja e pushimeve të rregullta gjatë gjithë ditës dhe shëtitja gjatë drekës mund t'ju ndihmojë të zgjasni këmbët dhe t'ju rigjallëroni.

Të bëjë një plan
Është një ide e mirë të uleni me menaxherin tuaj të linjës dhe dikë nga HR për të përcaktuar një plan 'kthimi në punë'. Kjo do të ndihmojë që procesi të jetë sa më i qetë për ju. Mund të përfshijë bisedën me një specialist të shëndetit në punë (qoftë përmes punës ose spitalit tuaj) për disa këshilla të ekspertëve mbi atë që do t'ju nevojitet. Është e rëndësishme që planet të jenë fleksibël dhe të mund të përshtaten ndërsa rikuperoheni dhe bëheni më të fortë. Kthimi juaj në punë duhet të ecë me ritmin tuaj dhe të jetë i qëndrueshëm për ju në afat të gjatë. 

Pritshmëritë
Kolegët tuaj të punës mund të supozojnë se tani ju mund të punoni përsëri, tani jeni shëruar plotësisht. Nëse jeni të shqetësuar për pritshmëritë e njerëzve nga ju kur të ktheheni, ju mund t'u tregoni atyre informacionin tonë Miku im po bën një transplantim të qelizave staminale. Kjo do t'u japë atyre një kuptim më të mirë të asaj që keni kaluar dhe se si mund t'ju ndihmojnë çdo ditë. Ju gjithashtu mund të diskutoni shqetësimet tuaja se si mund të menaxhohen pritjet e kolegëve kur flisni për kthimin tuaj me punëdhënësin tuaj.

Punëdhënësi juaj duhet të konsiderojë të bëjë 'rregullime të arsyeshme' në rolin tuaj për t'ju mbështetur në punë. Shumë punëdhënës nuk do të kenë përvojë për të mbështetur një punonjës që ka pasur një transplant të qelizave staminale. Ata mund të mos e kuptojnë se rikuperimi juaj vazhdon përtej kthimit tuaj dhe ju mund të keni shqetësime të vazhdueshme mjekësore si rezultat.

Ju e njihni veten dhe punën tuaj më mirë se kushdo, ndaj mendoni se çfarë do ta bëjë më të lehtë. Është vërtet e rëndësishme të përditësoni punëdhënësin tuaj në baza të rregullta. Nëse situata juaj ndryshon, punëdhënësi juaj mund të reagojë vetëm nëse i tregoni se çfarë ju nevojitet.

Ajo që llogaritet si 'rregullime të arsyeshme' ndryshon dhe varet nga puna që bëni. Këtu janë disa shembuj të mbështetjes që mund t'ju ofrojnë:

 • Një kohë e arsyeshme pushimi nga puna për qëndrime në spital ose takime. Orari fleksibël i punës gjithashtu mund t'i bëjë takimet më të menaxhueshme.
 • Një rikthim me faza në punë, ku orët tuaja të punës, ose detyrat që bëni, reduktohen në fillim dhe rriten me kalimin e kohës.
 • Ndryshimi i detyrave tuaja nëse puna juaj ju vë në rrezik të infeksioneve. Për shembull, a mund të punoni në një zyrë në vend që të ndërveproni drejtpërdrejt me publikun?
 • Duke punuar nga shtëpia, ndoshta dy ditë në javë.
 • Përshtatjet në vendin e punës si lëvizja e tavolinës suaj në mënyrë që të mos keni nevojë të ecni aq larg ose t'ju ofrojnë një vlerësim të vendit të punës për të kontrolluar konfigurimin e tavolinës suaj është e saktë.

Është e paligjshme që punëdhënësi juaj t'ju diskriminojë ose t'ju trajtojë në mënyrë më pak të favorshme se të tjerët për shkak të situatës suaj mjekësore.

Nëse mendoni se po trajtoheni në mënyrë të padrejtë, është e rëndësishme të ndërmerrni menjëherë veprimet e duhura. Është e mundur që disa probleme të ndodhin për shkak të një keqkuptimi dhe mund të zgjidhen duke biseduar me punëdhënësin tuaj. Nëse është e përshtatshme, bisedoni me departamentin tuaj të burimeve njerëzore.

Nëse problemi është më serioz, mund t'ju duhet ndihma e një organi të pavarur për të ndërmjetësuar situatën. Nëse jeni anëtar i një sindikate punësimi, ata mund të jenë në gjendje të mbështesin gjithashtu rastin tuaj. 

Nëse jeni i vetëpunësuar, rikthimi juaj në punë mund të shkaktojë sfida dhe shqetësime unike. Pa rrjetin e mundshëm të sigurimit të pagave për sëmundjet ose skemës së pensioneve, mund të ndiheni të detyruar të ktheheni në punë më herët se sa duhet për të siguruar të ardhura. Mund të mos jetë as e mundur të ktheheni për shkak të punës që bëni. Ju mund të përjetoni ndjenja humbjeje nëse duhet të hiqni dorë nga diçka që ka marrë kohë dhe përpjekje për ta ndërtuar.

Pas transplantimit të tyre, disa pacientë reflektojnë dhe mendojnë të bëjnë diçka të re, ose të bëjnë ndryshime në jetën e tyre. Kjo mund të ndikojë në situatën tuaj financiare dhe familjare, kështu që merrni kohën tuaj dhe diskutoni mendimet tuaja me familjen dhe miqtë. Ju gjithashtu mund të flisni me ekipin tuaj të transplantit për këtë. Disa gjëra për të cilat mund të mendoni:

 • A do të ishte e mundur të punoni me kohë të pjesshme në punën tuaj aktuale apo të gjeni një punë të ngjashme që e lejon atë?
 • A jeni në gjendje të hiqni dorë nga puna ose të merrni pension të parakohshëm? Nëse jeni një person i drejtuar nga karriera, mund t'ju duhet të merrni parasysh se si do të ndiheni nëse nuk e keni punën si pjesë të jetës tuaj. Mund t'ju duhet të mendoni se çfarë do të bëni me kohën e lirë përpara se të merrni ndonjë vendim të madh.
 • Kur kërkoni një punë të re, nuk keni pse t'i tregoni një punëdhënësi të ri për situatën tuaj mjekësore. Nëse jeni i kualifikuar dhe fizikisht i aftë, nuk duhet të jetë problem. Nëse shihni simbolin e vetëbesimit për aftësinë e kufizuar në një reklamë, mund të jeni të sigurt se ata nuk diskriminojnë askënd.

Shënim: nëse nuk e ndërgjegjësoni një punëdhënës për situatën tuaj mjekësore, nuk do të jeni në gjendje të kërkoni rregullime të arsyeshme ose të pretendoni diskriminim më vonë, nëse keni nevojë.

Kthimi në arsim

Ashtu si kur u larguat nga spitali, kthimi juaj në shkollë, kolegj ose universitet është një hap i madh në rimëkëmbjen tuaj. Kjo mund të ndihet emocionuese, por edhe e frikshme, veçanërisht nëse keni qenë larg për një kohë të gjatë. Sidoqoftë, përgatitja për kthimin tuaj do t'ju ndihmojë vërtet. Edhe pse mund të jetë e vështirë, është e rëndësishme që t'u tregoni mësuesve tuaj për gjendjen tuaj në mënyrë që ata të mund të mbështesin nevojat tuaja. Në fund të fundit, nëse nuk ua tregoni, e kanë shumë të vështirë t'ju ndihmojnë.

Kthimi në arsim pas transplantimit të qelizave staminale nuk do të thotë domosdoshmërisht që duhet të filloni menjëherë me kohë të plotë. Ekipi juaj i transplantit do t'ju ndihmojë të vendosni se kur është në rregull të ktheheni. Rimëkëmbja juaj është një proces gradual, kështu që qetësohuni ngadalë. Ju mund të jeni në gjendje të bëni disa punë në shtëpi ose të merrni pjesë me kohë të pjesshme. Përpiquni të ndërtoni ngadalë ngarkesën tuaj të punës, në mënyrë që të mos ndiheni të mbingarkuar.

Ju mund të mos keni qenë në gjendje t'i shihni miqtë tuaj të ngushtë shumë shpesh gjatë rikuperimit, ose sepse keni qenë shumë larg, keni zgjedhur të mos e bënit ose sepse ata nuk ishin të sigurt se çfarë të thoshin. Është gjithashtu e mundur që pamja juaj të ketë ndryshuar që kur keni qenë në shkollë ose kolegj. Për ta bërë veten të ndiheni më rehat, mund të organizoni të dilni me miqtë tuaj për një takim përpara se të ktheheni ose, nëse nuk ndiheni mirë, ftoni ata në shtëpinë tuaj për një bisedë.

Shfrytëzojeni këtë mundësi për t'u treguar atyre sa më shumë (ose aq pak) për atë që po kaloni sa ndiheni rehat.

Përpara se të ktheheni në studimet tuaja, është mirë të kontaktoni mësuesit tuaj për t'u treguar atyre se si keni kaluar. Edhe pse ata do të dinë pse ju është dashur të merrni pushim, ata mund të mos jenë të vetëdijshëm për nevojat tuaja gjatë rikuperimit tuaj.

Kjo është mundësia e përsosur për të menduar se çfarë mund të bëhet për ta bërë më të lehtë kthimin tuaj. Është e rëndësishme që ata të dinë se mund të ketë raste kur ju duhet të shkoni në takime mjekësore ose të ndiheni shumë keq për të studiuar. Ju mund të dëshironi që mësuesi juaj të flasë me shokët e klasës për atë që ka ndodhur, në mënyrë që të mos mbyteni nga të gjithë që ju bëjnë të njëjtat pyetje. Nëse preferoni, mund t'i kërkoni prindit, kujdestarit ose mikut tuaj të shkojnë së bashku me ju.

Nëse jeni gati të filloni universitetin ose të ktheheni në studimet tuaja pas transplantimit, atëherë potencialisht të jetosh larg nga shtëpia mund të sigurojë grupin e vet të sfidave. Sigurohuni që të keni një rrjet të mirë mbështetës dhe që njerëzit me të cilët jetoni të dinë se kë të kontaktojnë në rast urgjence. Ju gjithashtu duhet të përpiqeni t'i zhvendosni takimet tuaja në një spital lokal dhe të regjistroheni te një mjek i përgjithshëm që ka akses në të dhënat tuaja klinike.

Është një gjë e tmerrshme për të folur, por disa njerëz mund të përdorin atë që keni kaluar për të tallur me ju. Nëse kjo ndodh, bisedoni me një të rritur të cilit mund t'i besoni dhe merrni ndihmë - nuk duhet ta duroni vetëm këtë. Edhe pse nuk është një justifikim, disa njerëz reagojnë në këtë mënyrë sepse janë nervozë dhe nuk e kuptojnë situatën tuaj. Ju mund të dëshironi që mësuesi juaj të flasë me shokët e klasës për atë që keni kaluar përpara se të ktheheni.

Udhëtimi jashtë vendit

Kur mendoni për të udhëtuar jashtë vendit, shumë do të varen nga vendi ku dëshironi të shkoni dhe çfarë doni të bëni. Disa ditë relaksi në plazh në Spanjë janë një festë shumë e ndryshme nga udhëtimi me shpinë në të gjithë Azinë.

 

Si një udhëzues i përgjithshëm, ndoshta do të jeni të sigurt për të udhëtuar 6-12 muaj pas transplantimit tuaj. Megjithatë, kjo do të varet nga sa mirë po shkon rikuperimi juaj, kështu që duhet të flisni gjithmonë për planet tuaja me ekipin tuaj mjekësor për të marrë këshillat e tyre. 

 

Mund ta keni më të lehtë të shkoni në disa udhëtime më të shkurtra ose pushime në qytet, për të parë se si i trajtoni gjërat, përpara se të rezervoni një pushim më të gjatë.

Para se të udhëtoni në ndonjë vend, duhet të merrni parasysh rrezikun e mundshëm dhe masat paraprake që mund t'ju duhet të merrni. Ju gjithashtu duhet të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm ose ekipin mjekësor për planet tuaja, në mënyrë që ata t'ju japin këshillat më të përditësuara dhe specifike të mundshme.

Gjatë transplantimit, sistemi juaj imunitar zëvendësohet dhe do t'ju duhet të bëni një kurs të ri vaksinash për t'u mbrojtur nga sëmundjet e zakonshme të fëmijërisë si fruthi. Mjeku juaj i përgjithshëm ose ekipi mjekësor do t'ju organizojë këto vaksina.

Nëse udhëtoni në pjesë të caktuara të botës, ekziston një rrezik më i lartë për të marrë sëmundje që normalisht nuk gjenden në Maqedoni. Pra, mund të keni nevojë për vaksina shtesë për t'ju mbrojtur. Ky është shpesh rasti kur udhëtoni në pjesë të Afrikës, Amerikës së Jugut dhe Azisë.

Vaksinimet mund të duhen disa muaj për të filluar të funksionojnë siç duhet, kështu që do t'ju duhet të flisni me ekipin tuaj paraprakisht, përndryshe mund t'ju duhet të vononi planet tuaja derisa të jetë e sigurt për ju që të udhëtoni.

Vaksinat funksionojnë duke e mashtruar trupin tuaj që të mendojë se ka rënë në kontakt me virusin ose bakterin e vërtetë që shkakton sëmundjen. Ata e bëjnë sistemin tuaj imunitar të reagojë, të fillojë të prodhojë antitrupa dhe të ndërtojë imunitetin tuaj. Pra, nëse hasni përsëri infeksionin, ai nuk mund t'ju dëmtojë dhe të sëmurë. Vaksinat janë bërë nga viruse ose baktere që ose janë vrarë ose modifikuar për t'i bërë ato të sigurta.

Çdo vaksinë e bazuar në një virus ose bakter që është ende gjallë mund të shkaktojë komplikime kur u jepet njerëzve me sistem imunitar të dobësuar, si pacientët me transplantim të qelizave staminale. Si rezultat, disa vaksina nuk do të jenë të përshtatshme për ju, gjë që mund të kufizojë vendet ku mund të udhëtoni me siguri. 

Njerëzit me diagnozë të kancerit, ose që përjetojnë shqetësime të vazhdueshme shëndetësore, shpesh e kanë të vështirë të gjejnë sigurimin e përshtatshëm të udhëtimit. Ju mund t'ju duhet të paguani më shumë për mbulimin tuaj përpara ose të keni një tepricë më të madhe për të paguar nëse pretendoni. Disa kompani madje mund të refuzojnë t'ju sigurojnë. 

Është gjithmonë më mirë të jesh i sinqertë dhe i hapur në lidhje me situatën tënde, në mënyrë që të kesh qetësinë mendore për t'u mbuluar siç duhet – vetëm në rast se diçka shkon keq. Nëse jeni duke udhëtuar jashtë Maqedonisë dhe keni nevojë për kujdes mjekësor, mund të kushtojë shumë, kështu që sigurimi adekuat është thelbësor.

 • Gjithmonë udhëtoni me dokumentet tuaja të rëndësishme dhe detajet e situatës suaj mjekësore, në rast se ato nevojiten në rast urgjence. Çdo informacion në lidhje me medikamentet që po merrni do të ishte gjithashtu i dobishëm. Nëse është e mundur, duhet të shkruhet edhe në gjuhën lokale. Sigurohuni që njerëzit me të cilët po udhëtoni të kenë gjithashtu akses në gjithçka.
 • Kërkojini ekipit tuaj mjekësor të shkruajë një letër që përshkruan medikamentet tuaja pasi mund t'ju duhet të mbani disa lëngje ose kremra në bagazhin tuaj të dorës. Do të duhet të merret në bord dhe të mbahet me ju gjatë gjithë kohës.
 • Krem dielli me faktor të lartë, syze dielli dhe shmangia e rrezeve të diellit direkte do të ndihmojnë në reduktimin e dëmtimit të shkaktuar nga rrezet UV të diellit. Pas transplantimit të qelizave staminale, do të jeni në një rrezik më të lartë për t'u prekur nga kanceri i lëkurës, kështu që duhet të mbroni veten.
 • Nëse po udhëtoni në një vend ku uji i pijshëm mund të jetë i papastër, duhet t'i përmbaheni ujit të ambalazhuar (të paprekur) dhe pijeve të tjera.
 • Hani vetëm ushqime që keni besim se janë larë, përgatitur dhe gatuar në mënyrë higjienike.
 • Repelenti i insekteve do të zvogëlojë rrezikun e kapjes së një virusi ose infeksioni tjetër nga pickimi i insekteve. Nëse kjo ndodh dhe jeni të shqetësuar, kërkoni menjëherë këshilla mjekësore.

Provoni diçka të re

Ju mund të vendosni që dëshironi të provoni diçka të re pas transplantimit tuaj. Prioritetet tuaja në jetë mund të kenë ndryshuar ose mund të dëshironi thjesht një justifikim për të dalë nga shtëpia! Disa njerëz vendosin se duan të kthejnë diçka ose të ndihmojnë njerëzit e tjerë që kalojnë një situatë të ngjashme.

 

Këtu janë disa sugjerime që mund të dëshironi t'i provoni. Vetëm mbani mend, varet nga ju se çfarë bëni - thjesht mos e shtyni veten shumë larg dhe e teproni.

 

Shkruani një blog - Disa njerëz e shohin si terapeutike të shkruajnë për përvojat e tyre, të mira dhe të këqija, dhe kënaqen duke i ndarë ato me të tjerët. Megjithatë, të tjerëve nuk u pëlqen ideja e paraqitjes së tyre në publik, ndaj ndajeni vetëm nëse jeni të kënaqur ta bëni këtë. Bloget në internet mund të krijohen dhe mirëmbahen falas duke përdorur platforma ueb si Blogger ose Wordpress.

 

Gjeni një hobi të ri - Mund të zbuloni se keni pak kohë të lirë në duar gjatë rikuperimit tuaj. Ka shumë gjëra që mund të provoni si piktura, leximi apo vepra artizanale të tjera. Ju gjithashtu mund të takoni njerëz të rinj dhe të shoqëroheni përmes grupeve lokale ose klasave të mbrëmjes. Shumë nga këto grupe kanë një prani në mediat sociale, kështu që hidhini një sy asaj që është e disponueshme në nivel lokal. 

 

Luaj një sport - Pavarësisht nëse është rifillimi i një sporti të vjetër ose të provoni një të ri, të qenit aktiv do të nxisë rikuperimin tuaj. Nuk ka pse të jetë diçka shumë konkurruese, por shoqërimi dhe ushtrimet e rregullta përmes diçkaje që ju pëlqen do të ndihmojë në përmirësimin e mirëqenies suaj mendore dhe fizike. Ju duhet të jeni në gjendje të gjeni diçka në qendrën tuaj sportive lokale ose përmes mediave sociale.

 

Ndryshoni karrierën – Për një sërë arsyesh, mund të mos jetë e mundur të ktheheni në të njëjtën punë pas transplantimit tuaj. Disa pacientë shfrytëzojnë këtë mundësi për të menduar se çfarë do të donin të bënin në vend të kësaj. Mund të përfshijë aplikimin e aftësive tuaja në një situatë të re, ose marrjen e ca kohë për të ritrajnuar për diçka të re.

Daljet, droga dhe alkooli

Ne nuk duam t'ju tregojmë se si ta jetoni jetën tuaj, por disa zgjedhje mund të ndikojnë në rikuperimin tuaj dhe ta bëjnë atë më sfidues.

Po. Bërja e gjërave që ju pëlqejnë dhe shoqërimi me miqtë dhe familjen janë thelbësore për mirëqenien tuaj mendore. Është e rëndësishme të kënaqeni kur të mundeni, në mënyrë që të filloni të ndiheni sikur po i ktheheni jetës që kishit para transplantimit.

Megjithatë, gjendja juaj mjekësore do të ketë një ndikim në atë që mund të bëni dhe rreziku që ju të merrni një infeksion do të duhet të merret parasysh. Mund të zbuloni se lodheni lehtë dhe se ende ndiheni të lodhur ditën tjetër. Mundohuni të planifikoni jetën tuaj shoqërore në përputhje me rrethanat. Nëse atje është diçka që vërtet do të dëshironit të bënit, jepini vetes shumë kohë për t'u rikuperuar.

Pirja e alkoolit është një pjesë e rëndësishme e shoqërimit për shumë njerëz. Nëse ekipi juaj mjekësor nuk ju thotë ndryshe, nuk ka asnjë arsye pse nuk mund të shijoni ende një pije, por është më mirë të jeni të arsyeshëm dhe të mos e teproni. Hangover është e keqe në momentet më të mira, prandaj përpiquni t'i shmangni ato. Ndoshta do të zbuloni se nuk mund të pini sa më shumë që të mundeni përpara transplantit dhe se duhet më shumë kohë për t'u rikuperuar.

Si burrat ashtu edhe gratë nuk duhet të pinë rregullisht më shumë se 14 njësi alkool çdo javë.

Është e njohur se pirja e duhanit është e keqe për shëndetin tuaj – shkakton kancer dhe redukton funksionin e mushkërive – por gjithashtu ndryshon mënyrën se si trupi juaj reagon ndaj ilaçeve. Kjo mund të nënkuptojë që barnat dhe medikamentet imunosupresive që po merrni nuk funksionojnë siç duhet.

Ka shumë përfitime të tjera për të lënë duhanin, duke përfshirë paratë që do të kurseni dhe parandalimin e familjes dhe miqve të ngushtë nga thithja e tymit të dorës së dytë. Ne nuk do t'ju themi që të ndaloni, por mund të dëshironi të merrni parasysh shkurtimin e tyre ose të ndaloni përdorimin e tyre plotësisht në një afat të shkurtër.

Drogat rekreative mund të ndalojnë mjekimin tuaj që të funksionojë siç duhet dhe mund të dëmtojë seriozisht shërimin tuaj. Ato gjithashtu mund të kenë një efekt negativ në gjendjen tuaj mendore, gjë që mund ta bëjë më të vështirë përballimin e çdo problemi që mund të përjetoni.  

Ju duhet të jeni të sinqertë me ekipin tuaj mjekësor për atë që merrni dhe sa shpesh. Askush nuk do t'ju gjykojë, por zgjedhjet tuaja mund të kenë një ndikim serioz në shëndetin tuaj dhe mënyrën se si trupi juaj reagon ndaj ilaçeve. Mund të rrisë gjithashtu rrezikun e infeksionit.

Ne mund të rekomandojmë vetëm që të ndiqni këshillat e ekipit tuaj mjekësor ose të mjekut të përgjithshëm. Këshillat që japim në faqen tonë të internetit dhe në burimet tona të pacientëve bazohen në hulumtimet klinike dhe janë miratuar nga profesionistë mjekësorë.

Megjithatë, ka alternativa (shërimi shpirtëror për shembull) për të cilat disa njerëz ndihen të pasionuar dhe besojnë se mund të sjellin përfitime në rimëkëmbjen e tyre. Nëse dëshironi të eksploroni një nga këto opsione, duhet ta diskutoni fillimisht me ekipin tuaj në mënyrë që ata të kontrollojnë nëse është i sigurt.

Marrja në kontakt me donatorin tuaj

Pas një transplanti të qelizave staminale, disa njerëz duan vërtet të kontaktojnë me donatorin e tyre. Të tjerët preferojnë të mos e bëjnë këtë, dhe kjo është gjithashtu në rregull. Rregullat për kontaktimin e donatorëve përcaktohen nga vendi nga ata janë dhe ndryshojnë nga vendi në vend. Pra, për fat të keq, mund të mos jetë e mundur të kontaktoni donatorin tuaj. 

 

Para transplantimit

Ju nuk do ta dini emrin e donatorit tuaj dhe nuk mund të keni ndonjë korrespondencë me të përpara transplantit tuaj. Mund t'ju thuhet mosha dhe gjinia e tyre - dhe në disa raste, nga cili vend janë - por ajo ndryshon midis qendrave të transplantimit.

 

Pas transplantimit tuaj

Për dy vitet e para pas transplantimit, mund të jeni në gjendje të shkëmbeni letra ose karta anonime me donatorin tuaj për t'i falënderuar ose për t'i treguar se si shkoi transplanti. Ju nuk duhet ta bëni këtë, dhe donatori juaj nuk duhet të përgjigjet.

 

Letra juaj e parë

Ju nuk do t'i dini detajet e kontaktit të donatorit tuaj, kështu që letra juaj do të duhet të dorëzohet nga ekipi në qendrën tuaj të transplantimit. Edhe pse fondacioni shkencor SPIROSKI – Regjistri i Donatorëve të Palcës ka lehtësuar transplantin tuaj, ekipi ynë përcjellës i donatorëve nuk ka akses në të dhënat tuaja personale. Megjithatë, çdo letër që dëshironi të postoni pas të parës mund të dërgohet përmes nesh.

 

Kontakti i drejtpërdrejtë me donatorin tuaj

Pas dy vjetësh, nëse ju dhe donatori juaj bini dakord, mund të keni mundësi të keni kontakt të drejtpërdrejtë: të shkëmbeni emra, detaje kontakti dhe ndoshta të takoheni personalisht. Si pacient, ju takon juve ta sugjeroni këtë nëse dëshironi që të ndodhë. Zakonisht pason një periudhë kontakti anonim.

 

Kontakti i drejtpërdrejtë duhet të jetë dy vjet pas transplantit tuaj të fundit ose infuzionit të limfociteve të donatorëve (DLI) dhe ju duhet të jeni në gjendje të mirë shëndetësore. Qendra juaj e transplantimit do të duhet të konfirmojë se ata janë të lumtur që kjo të vazhdojë, kështu që flisni me ekipin tuaj kur të jeni gati. Ne mund të flasim me ta për ju nëse dëshironi.

Nëse jeni nën 18 vjeç, një prind ose kujdestar ligjor mund të kontaktojë donatorin tuaj në emrin tuaj.

 

Kontaktoni me donatorët ndërkombëtarë

Vendi i origjinës së donatorit tuaj do të ketë rregullat e veta për kontaktin mes juve.

Aty ku lejohet kontakti, do të ketë gjithmonë një periudhë ku ju dhe donatori juaj mund të komunikoni vetëm në mënyrë anonime. Nuk mund të ndahen emra, detaje personale, foto ose dhurata.

Pas një periudhe kontakti anonim, disa vende lejojnë pacientët dhe donatorët të kenë kontakt të drejtpërdrejtë. Rregullat tona lejojnë kontaktin e drejtpërdrejtë pas dy vjetësh, megjithëse disa regjistra jashtë shtetit mund të mos lejojnë kontaktin deri në pesë vjet pas dhurimit.

 

Ju do të duhet të jeni në gjendje të mirë shëndetësore dhe të mos prisni të keni nevojë për donacione të mëtejshme (përfshirë infuzionet e limfociteve të donatorëve) nga dhuruesi juaj. Si ju ashtu edhe donatori juaj duhet të bini dakord për kontakt të drejtpërdrejtë.

Regjistrat ndërkombëtarë të mëposhtëm nuk lejojnë asnjë kontakt të drejtpërdrejtë midis pacientëve dhe donatorëve:

 • Armenia
 • Belgjika
 • Kinë
 • Qipron
 • Republika Çeke
 • Finlanda
 • Franca
 • Irlanda
 • Italia
 • Japonia
 • Meksika
 • Holanda
 • Zelanda e Re
 • Norvegjia
 • Polonia (megjithëse mundeni përmes DKMS Poloni)
 • Portugalia
 • Rumania
 • Rusia
 • Sllovenia
 • Spanja
 • Zvicra
 • Tajvani
 • Tajlandë
 • Turqia
 • Uruguai 

Duke i shkruar donatorit tuaj

Krahas letrës ose kartës suaj për donatorin tuaj, ju lutemi përgatitni një mesazh të veçantë mbulues ku thuhet se dëshironi që letra juaj t'i dërgohet donatorit tuaj, duke përfshirë emrin, datën e lindjes, datën e transplantit dhe qendrën e transplantit dhe më pas ose bëni një foto ose skanoni letrën që të mund të dërgohet me email si bashkëngjitje.

 

Letra juaj e parë duhet të dërgohet nëpërmjet qendrës suaj të transplantit, por çdo korrespondencë pas kësaj mund të dërgohet direkt tek ne. 

Ju lutemi, njoftoni gjithashtu ekipin tuaj të transplantimit se keni dërguar një mesazh kur të jeni në kontakt të radhës me ta.

Mund të jetë e vështirë të mendosh për atë që dëshiron t'i thuash donatorit. Për shumë njerëz është aq e thjeshtë sa të duash të falënderosh. Nëse jeni të humbur për fjalët, mund t'u tregoni atyre për ndryshimin që është bërë në jetën tuaj, duke përfshirë ndjenjat tuaja për transplantin. Ju gjithashtu mund t'i njoftoni ata për çdo moment historik të rëndësishëm që keni arritur pas transplantimit tuaj.

Ka disa informacione që nuk mund t'i përfshini në letra. Nëse ky informacion përfshihet, ne do të duhet ta heqim atë.

Ju lutemi mos përfshini:

 • emrin tuaj ose emrat e anëtarëve të familjes suaj, por ju mund t'u tregoni nëse jeni fëmijë apo i rritur
 • vendndodhjen tuaj
 • titullin tuaj të punës, nëse mund të përdoret për t'ju identifikuar
 • informacion rreth donacioneve të tjera që ju nevojiten – nuk duhet t'i kërkoni donatorit të dhurojë përsëri.

Ju lutemi, mos i ndani letrat tuaja në mediat sociale ose me shtypin nëse nuk keni nënshkruar një formular pëlqimi me ekipin tonë të shtypit.

Në pritje për të dëgjuar përsëri

Mund të ketë vonesa në përpunimin e letrave tuaja, kështu që mund të mos dëgjoni menjëherë. Nuk është gjithmonë e mundur të kontaktosh me donatorin tënd, fatkeqësisht. Ne e dimë se kjo mund të jetë zhgënjyese, por mund të ketë shumë arsye të ndryshme për këtë. Ndonjëherë ne mund të kemi më shumë informacion rreth arsyes, kështu që ju mund të na kontaktoni për të mësuar më shumë.

 

Në përgjithësi, donatorët zakonisht janë të lumtur të dëgjojnë nga ju, edhe nëse është thjesht për të thënë faleminderit. Pra, mos u shqetësoni nëse keni pasur disa pengesa pas transplantimit. Donatorët marrin informacion në momentin e dhurimit që i përgatit ata për ndërlikimet e një transplanti.

 

Nga ana tjetër, mund të mos merrni përgjigje nga donatori juaj; ata mund të ndihen mirënjohës për të marrë një falënderim, por mund të mos dinë çfarë të thonë ose të dëshirojnë të vazhdojnë kontaktin. Të gjithë donatorët janë të ndryshëm.

 

Edhe pse tani ndani të njëjtat qeliza burimore gjaku si dhuruesi juaj, këtu mund të përfundojnë ngjashmëritë. Disa donatorë dhe marrës krijojnë miqësi fantastike – të tjerë zbulojnë se nuk kanë asgjë tjetër të përbashkët. Sido që të jetë, nuk duhet të ndjeni ndonjë detyrim.