Mbështetësit tanë

Dr Duka Bojaxhiev

Kompozitor, Ambasador në SFS – Regjistri i Donatorëve të Palcës

Duka Bojaxhiev ka shfaqur interes për muzikën që në moshë të re. Ai luajti piano që në moshën tre vjeçare dhe kompozoi për herë të parë kur ishte dhjetë vjeç. Duke marrë pas babait të tij, i cili balanconte karriera të suksesshme si në muzikë ashtu edhe në mjekësi, Duka fitoi diplomën e tij mjekësore dhe më pas u transferua në Boston, për të ndjekur Kolegjin e Muzikës Berklee. Pas diplomimit në vitin 2001, ai u transferua në New York City.
Duke Bojadziev punoi si producent dhe kompozitor për regjisorët e filmit fitues të Oskarit Jonathan Demme dhe Danis Tanovic, si dhe të nominuarit për Oscar Stole Popov në filmin e tij të fundit To the Hilt. Nga viti 2005 ai ishte dy vjet e gjysmë drejtor muzikor dhe pianist i The Citizens Band. Ai ka punuar në fushata reklamuese globale për Peugeot, Mercedes, L'Oréal, Lancôme dhe Anna Sui. Duke Bojadziev ka prodhuar remixes për Cyndi Lauper dhe Blue Man Group, dhe ka përmirësuar stilin e tij krijues përmes shfaqjeve me ansamble të ndryshme në Carnegie Hall, Highline Ballroom, Cipriani Ballroom, The Box, Drom NYC, Art Basel në Miami, The Avalon Theatre në Festivali Veror i Los Anxhelosit dhe Ohrit.
Duka fillon me koncerte në vitin 2011, në bashkëpunim me Orkestrën Filharmonike Maqedonase, Tanja Carovska, Karolina Goçeva dhe emra të tjerë të botës së muzikës. Më 8 tetor 2015 në Carnegie Hall ka koncert me Orkestrën e Dhomës.
Duke ka lëshuar shtatë albume dhe muzikën e tij e ka paraqitur në përmbledhje të CD-ve me famë botërore si Buddha Bar XIV, Chill Out In Paris dhe Marrakech Express.

Dr Krste Rodzevski

Muzikant, Ambasador i NFS – Regjistri i Donatorëve të Palcës

Dr. Rodzevski është një diplomat i Bordit Amerikan të Psikiatrisë dhe Neurologjisë dhe anëtar i Shoqatës Amerikane të Psikiatrisë. Ai u rrit në Evropë, ku mori diplomën e mjekësisë në Universitetin e Shenjtorëve Kirili dhe Metodi në Maqedoni. Gjatë trajnimit të tij mjekësor, ai përfundoi një program shkëmbimi në Universitetin e Sao Paulo-s, Brazil, përmes Federatës Ndërkombëtare të Studentëve të Mjekësisë, kreu një punë kërkimore klinike rreth donatorëve që jetojnë pa lidhje dhe transplantimit të paguar në Indi, dhe ai ishte përfaqësues në General Asambleja e Shoqatës Evropiane të Studentëve të Mjekësisë në Amsterdam, Holandë.
Pas shkollës mjekësore, Dr Rodzevski përfundoi një bursë kërkimore dyvjeçare në Departamentin e Psikiatrisë në Universitetin e Kolumbias, duke hetuar veçoritë neuropatologjike të çrregullimeve psikiatrike në kërkimet e mbështetura nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Mendor (NIMH). Ai përfundoi rezidencën e tij në psikiatri në Qendrën Spitalore St. Dr. Rodzevski është i diplomuar në programin e psikoterapisë psikoanalitike në Qendrën e Kolumbisë për Trajnim dhe Kërkim Psikoanalitik dhe ka marrë trajnim shtesë në Psikoterapinë e Fokusuar në Transferim (TFP) në Institutin e Çrregullimeve të Personalitetit të Kolegjit Mjekësor Weill Cornell.
Përveç të qenit anëtar i Këshillit Ekzekutiv të Shoqatës Psikiatrike të Qarkut të Nju Jorkut të Shoqatës Amerikane të Psikiatrisë dhe një fakultet në Shkollën e Mjekësisë NYU dhe Universitetin e Kolumbisë, ai është gjithashtu anëtar i Shoqatës Psikiatrike Amerikane dhe Shoqatës për Psikoanalitikë Bar.

Goce Trpkov

Producent muzikor, Ambasador në SFS – Regjistri i Donatorëve Marrow

Goce Trpkov (DJ Goce) është një producent muzikor i përfshirë në kulturën hip-hop që nga fillimi i viteve '90. LP-ja e tij e parë “Safizam”, lëshuar në vitin 2000 nga SAF, u pasua nga një shfaqje e madhe me të ftuar special Das Efx dhe një set 3LP – publikimi i parë hip-hop vinyl në Ballkan!

Së bashku me partnerin e tij Dimitri nga Çairi, ai formoi Bootlegz Entertainment dhe filloi natën e parë të klubit hip-hop në Maqedoninë e Veriut. Që atëherë, Goce Trpkov ishte producent muzikor për shumë artistë të talentuar kombëtarë dhe rajonalë, punoi si bashkë-producent dhe DJ për shfaqje televizive në TV kombëtar, bashkë-organizoi punëtorinë e parë Turntablizm në Maqedoninë Veriore ku paraqitej DJ Strajk, DJ Venom (Ex-YU DMC Champ) dhe DJ Rondevu si i ftuar special.

Që nga viti 2013, Goce është DJ zyrtar i stacionit serb hip-hop Bad Copy dhe ka bërë turne me ta nëpër ngjarje të mëdha në Ballkan. Në vitin 2017, albumi “Land Of Confusion” nga Conquering Lion, i prodhuar nga Goce, u nominua për çmimin Grammy në kategorinë e albumit më të mirë Reggae.

Andrej Gjorgjieski

Këngëtar në DNK, Ambasador në SFS – Regjistri i Donatorëve të Palcës

Dyshja DNK është formuar në vitin 2001 dhe përbëhet nga Andreja Gjorgjieski – Andrej i lindur më 9 shkurt 1982 në Shkup dhe Vladimir Blazev – Panço i lindur më 29 korrik 1979 po ashtu në Shkup.

Si artistë me përvojë dhe arsim të mëparshëm muzikor (Andreja ka kryer shkollën fillore dhe të mesme të muzikës dhe është student në Akademinë e Muzikës në Shkup) vendosin pas një karriere në grupet TNT (Andrej) dhe OK Band (Panço) të fillojnë një bashkëpunim të përbashkët. karrierën në vitin 2001 kur luajnë singlin e parë të DNK – “Devojka za vezden” për të cilin incizojnë videoklip.

Kënga e dytë “Blagodaram odnapred” bëhet një evergreen në thesarin muzikor maqedonas dhe përveç albumit të parë “Pazi dete” që DNK e publikoi në vitin 2005, është edhe në albumin e ri “Kazano e se”. Në vitet në vijim, Andrej dhe Panço e transferuan përsëri përvojën e tyre muzikore në fusha të tjera që lidhen me muzikën. Panço u bë DJ rezident në klubet më të njohura dhe më të mëdha maqedonase dhe të huaja, dhe më pas themeloi agjencinë Sure Shotz Entertainment përmes së cilës solli në Maqedoni artistët më të mirë botërorë dhe ballkanikë R&B duke përfshirë: Edo Maajka, Connect, VIP, DJ Oli Doboli dhe shumë. të tjerët. Nga ana tjetër, Andrej u bë redaktor muzikor i televizionit të vetëm muzikor në Maqedoni – TV K-15 dhe producent i emisionit “Ylli im” nga i cili dolën shumë talente të reja muzikore. Si bashkëpunëtorë dhe miq me producentin Vrchak, DNK u bë një nga themeluesit e “Production Republic” dhe ekskluziviteti i parë i të njëjtit. Arritjet e shumta muzikore të DNK janë vetëm dëshmi e punës së tyre të suksesshme si dyshe, shfaqjet e paharrueshme të të cilëve në mbarë vendin janë më të vizituarat. Të dallohen edhe performancat e tyre në festivalin më prestigjioz maqedonas “Makfest”, ku performuan me “Taa toa go krie”, “Polna mesechina” (për të cilën fituan çmimin për performancën më të mirë skenike dhe për këngën më të përdredhur mes të dyve. festivale) dhe “Prv” (duet me Vrchakun, për të cilin morën edhe çmimin për performancën më të mirë skenike). Ata janë dy herë fitues të “Orbitës së Artë të Popullaritetit”, dhe pjesëmarrja e tyre në koncerte e festivale humanitare si dhe në manifestimin “Topol kulturen bran” të organizuar nga Ministria e Kulturës janë të shumta.

Mbështetja që DNK merr çdo ditë nga audienca e tyre u solli atyre energji dhe dashuri për të realizuar albumin e tyre të dytë të publikuar në qershor 2010, të titulluar "Kazano e se". Albumi me 18 këngë është publikuar nga kompania e tyre mëmë “Production Republic”, dhe producent i të gjithë albumit është Vrchak. “Kazano e se” mori paketimin e saj ekskluziv, i cili u promovua dhe u publikua në gusht të vitit 2010. Në janar të vitit 2011, DNK mbajti koncertin e vet në klubin “Colosseum” në Shkup, i cili ishte paralajmërim për koncertin e madh që duhet të mbahet më 24 shtator të këtij viti. vit.